استایل, مقاله

اصول درست ست کردن رنگ لباس ها

ست کردن لباس یکی از چالش هایی است که برای بسیاری از افراد همیشه وجود دارد و نمیدانند از چه رنگ هایی برای ست کردن استفاده کنند و برای غلبه بر این مشکل معمولا رنگ های تیره و خنثی را برای لباس هایشان انتخاب میکنند.ما در این مقاله شما را با اصول اولیه رنگ شناسی آشنا میکنیم تا بتوانید از انواع رنگ ها برای ترکیب مناسب از آنها استفاده کنید زیرا رنگ ها میتوانند تاثیرات شگفت انگیزی روی روحیه ما بگذارند.

برای آشنایی با این اصول اولیه لازم است ابتدا با چرخه ی رنگ آشنا شوید. دایره ای که در شکل زیر مشاهده میکنید براساس هماهنگی و همخوانی رنگ‌ها تنظیم شده است. در ابتدا ممکن است این چرخه کمی پیچیده به نظر برسد ولی با آشنایی با آن متوجه میشوید که کار ساده ای است.

 

 

 

رنگ های اولیه شامل رنگ های زرد، قرمز و آبی می باشند و رنگ های ثانویه (ترکیبی) از موارد زیر تشکیل می شوند:

 قرمز + آبی = بنفش

قرمز + زرد = نارنجی

زرد + آبی = سبز

نکاتی که بعد از شناخت رنگ های اولیه و ثانویه باید بدانید عبارتند از:

رنگ‌های اولیه و ثانویه که در چرخه ی رنگ در مجاور هم هستند، در ترکیب با یکدیگر متناسب بنظر میرسند مثلا رنگ آبی با بنفش و سبز هماهنگی دارد. ترکیب این رنگ ها با هم جالب بنظر میرسد.از آنجایی که این رنگ ها در ترکیب با هم نور یکدیگر را به‌ شدت کاهش می‌دهند ست مورد نظر اگر چه خوب است اما چشمگیر نیست.

رنگ‌های اولیه و ثانویه ای که در چرخه رنگ مقابل یکدیگر قرار می گیرند رنگ‌های مکمل نامیده می شود، به عنوان مثال رنگ بنفش از ترکیب رنگ قرمز و آبی به وجود آمده و با رنگ اصلی زرد در تضاد است. رنگ سبز از ترکیب زرد و آبی به وجود آمده و با رنگ قرمز کنتراست (هم‌خوانی) مکمل دارد. رنگ هایی که کنتراست مکمل نامیده می شود چون همدیگر را کامل میکنند زیبایی چشم گیر و قابل توجهی را خلق می کنند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید بدانید این است که چه رنگ هایی را نباید با هم ترکیب کنید و در صورت ترکیب این رنگ ها با هم به طور کلی زیبایی استایل تان از بین می رود. رنگ مشکی یا طیف گسترده ای از رنگ ها هم خوانی دارد اما با دو رنگ خاص اصلا نباید استفاده شوند. یکی رنگ سرمه و دیگری رنگ قهوه ای است که به هیچ وجه ترکیب قشنگی با رنگ مشکی نمیسازند.

یکی دیگر از نکات کاربردی در رابطه با ست کردن لباس ها استفاده درست از رنگ های خنثی سفید، طوسی و خاکستری در کنار سایر ترکیب رنگ ها است. هر وقت در انتخاب رنگ بخشی از ست خود دچار تریدی شدید و شک داشتید که با سایر رنگ های انتخابی تان چه رنگی هماهنگی بیشتری دارد بدون معطلی به سراغ یکی از اعضای خانواده رنگ های خنثی بروید. پس میتوان با درنظر گرفتن چند اصول ساده در ست کردن لباس از رنگ های مورد علاقه مان در ترکیب با رنگ های دیگر استفاده کنیم تا همواره شیک بنظر برسیم و از ظاهر خوبی برخوردار باشیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *