استایل, مقاله

راهکارنگهداری پوشاک پاییزه و زمستانه

با نزدیک شدن به فصل سرد سال کم کم به سراغ پوشاک زمستانی و لباس های گرم داخل کمد مثل بارانی یا پالتو میرویم و از آنجا که شستشو و نگهداری لباس های زمستانی به دلیل بافت پارچه و نوع دوختی که دارد نسبت به لباس های تابستانی سخت تر است نکاتی است که باید در این رابطه بدانیم.

چطور لباس های زمستانی و پشمی خود را سالم و زیبا نگه داریم

از انواع لباس های زمستانی میتوان به پالتوها، بارانی ها، پلیورهای بافتنی و پشمی، یقه اسکی ها و لباس هایی با بافت سبک و گرم مانند پارچه های کلفت مخصوص فصل سرد اشاره کرد.
اکثر لباس های زمستانی با توجه به جنس پارچه به کار رفته در تهیه آن بسیار حساس اند و یک اشتباه ممکن است برای همیشه شما را از استفاده از لباستان محروم کند و هزینه ای که بابت خرید آن پرداخت کرده اید را هدر دهد. برای آن که بتوان طولانی مدت از لباس های پشمی و زمستانی استفاده کرد نیاز است تا نکاتی در رابطه با شست و شو و نگهداری آنها رعایت کنید.
لیبل های موجود در داخل لباس با استفاده از سمبل های خاص ساده با مفاهیم مشخص و یکسان در همه جا با یک نگاه اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می دهد. نحوه شست و شو مجاز لباس، حداکثر درجه حرارت قابل تحمل برای پارچه قبل از آنکه دچار آسیب شود، مجوز استفاده از اتو و بسیاری دیگر از موارد که به تناسب نوع لباس و جنس پارچه ممکن است متفاوت باشد. اما اگر بخواهیم به صورت کلی نکاتی را برای شست و شوی و روش های درست نگهداری از لباس های زمستانی بیان کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شست و شو لباس های زمستانی

اولین چیزی که در رابطه با انواع لباس های زمستانی باید به یاد داشته باشید نحوه شست و شو این لباس ها است. تا جای ممکن از ماشین لباسشویی برای شست و شوی لباس های مخصوص فصل زمستان استفاده نکنید زیرا ممکن است بافت حساس این لباس ها در اثر فشار وارده بر اثر حالت چرخشی شست و شو در ماشین لباسشویی باز شود و یا موجب شل شدگی لباس شود. بهتر است با استفاده از آب خنک و مواد شوینده مانند شامپو بچه و مایع نرم کننده با دست و به روش سنتی اقدام به شستن این لباس ها کنید. اگر به هر دلیلی مجبور به استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن این لباس ها بودید درجه آب را روی حالت سرد تنظیم کرده و تا جای ممکن مدت شست و شو را کاهش دهید.
اگر قصد دارید کاپشن های زمستانی خود را با استفاده از لباس بشویید به صورت همزمان لباس دیگری را در ماشین قرار ندهید و از شستن سایر البسه با کاپشن اجتناب کنید.

خشک کردن و اتوکشی لباس های زمستانی

نکته بعدی مربوط به نحوه خشک کردن لباس های زمستانی است. خشک کن ها خطر جدی ای برای لباس های زمستانی محسوب می شوند و تا جای ممکن به هیچ وجه از خشک کن استفاده نکنید و همچنین از چلاندن آنها خود داری کنید. روش صحیح برای خشک کردن این مدل لباس ها آن است که پس از آبکشی اجازه دهیده که لباس به صورت توده در یک جای مناسب قرار گیرد تا آب اضافی از آن خارج شود سپس برای کامل شدن فرایند خشک شدن، لباس پشمی و زمستانی خود را روی یک سطح صاف قرار دهید تا در مجاورت هوا به تدریج خشک شود. بهتر است این مدل لباس ها را آویزان نکنید زیرا جاذبه باعث کش آمدن آن و نهایت از شکل افتادگی لباس خواهد شد.

موردی دیگری که در نگهداری درست از لباس های زمستانی باید به آن توجه شود استفاده از اتو و یا هر وسیله گرمازا دیگر برای خشک کردن و یا صاف کردن این مدل لباس ها است. به صورت کلی به یاد داشته باشید که تا جای ممکن از اتو و حرارت و گرما برای خشک کردن لباس های بافتنی و پشمی استفاده نکنید زیرا با این کار خودتان شرایط خراب شدن لباس هایتان را فراهم کرده اید. همانطور که پیش از این گفته شد اجازه دهید تا لباس های زمستانی تان در مجاورت هوا خشک شود. اما برای صاف کردن و باز نمودن چروک های این لباس ها چه باید کرد؟ بهتر است در مواقع ضروری اتو را در درجه بخار قرار دهید و با رعایت فاصله، از بخار برای صاف کردن این لباس ها استفاده کنید. در مواردی که جنس لباس مقاوم تر است از یک لایه میانی نخی سفید بین لباس و اتو استفاده کنید تا از تماس مستقیم اتو با لباس جلوگیری کنید. پارچه های بارانی های در معرض حرارت اتو ذوب شده و آسیب میبینند. پارچه های مخمل نیز که یکی از انواع پارچه های پر طرفدار است هم نسبت به گرما اتو حساس بوده و بهتر از لایه میانی هنگام اتو زدن مورد استفاده قرار بگیرد.

روش تا کردن و قرار دهی در کمد

بهتر است در نحوه تا کردن لباس های زمستانی خود دقت و سلیقه بیشتری به خرج دهید. زیرا بد تا کردن آنها منجر به چروک و آسیب به این لباس خواهد شد. همچنین با توجه به آنچه درباره اتو کردن این مدل لباس ها گفته شده بهتر است تا جای ممکن با استفاده از روش های پیشگیرانه، از نیاز به استفاده از اتو جلوگیری کنیم. برای آویزان کردن این لباس ها بهتر است از کاور های دارای لایه نرم و ابری در سرشانه ها استفاده شود. بهترین گزینه برای آویزان کردن لباس های زمستانی استفاده از آویز های استوانه ای با پوشش های مخصوص است. اگر تاکنون تجربه خوب یا بدی از موارد گفته شده در این مقاله درباره روش های نگهداری لباس های زمستانی داشته اید در شبکه های مجازی ما و قسمت کامنت های همین پست با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *