مقاله

پارچه لباستو بشناس…!!!

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای دوخت لباس نیاز به خرید پارچه داشته باشید و زمانی که به پارچه فروشی های مختلف سر می زنید با انبوهی از پارچه های متفاوت رو به رو می شوید که با نام های مختلف توسط فروشنده به شما معرفی شده و نهایتا شما در بین کوهی از پارچه های مختلف گیج خواهید شد و انتخاب لحظه به لحظه سخت تر می شود. در زمان خرید انواع لباس با شناخت نوع پارچه، می توانید جنس پارچه ای انتخاب کنید که از هر نظر با خواسته های شما هماهنگ باشد. شناخت نوع پارچه و اطلاع از ویژگی های هر یک از آنها به شما کمک می کند تا درباره نکات لازم برای نگهداری لباس های خود اطلاع پیدا کنید و با رعایت این نکات طول عمر پارچه مانتو و سایر لباس های خود را افزایش دهید. اگر شما کنجکاو شناخت انواع پارچه های تابستانی مورد استفاده در دوخت لباس و مانتو تابستانی هستید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

پارچه جین

شاید بتوان پارچه جین را محبوب ترین پارچه در سراسر جهان دانست. این پارچه با بافت مقاوم و با دوام خود جایگاه ویژه ای بین همه افراد جامعه دارد. پارچه جین از استایل روزانه گرفته تا استایل اسپرت برای مهمانی ها کاربرد دارد. از آن برای دوخت انواع لباس از جمله شلوار های جین که شهرت جهانی دارند و با عنوان شلوار لی نیز شناخته می شود تا دوخت انواع کت و ژاکت ها و مانتو ها استفاده می شود. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که مواد اولیه تولید انواع پارچه جین از پنبه است و این پارچه را می توان جز خانواده پارچه های الیاف طبیعی دانست. پارچه جین در اصل دارای بافت ضخیم و متراکمی است که دوام آن را زیاد می کند اما با توجه به محبوبیت بالای این مدل پارچه برای فصل های گرم سال نیز، تولید پارچه جین با تراکم کمتر انجام می شود که آن را  برای دوخت انواع مانتو تابستانی نیز مناسب می کند که آن را معمولا با نام جین کاغذی می شناسند.

از ویژگی های پارچه جین این است که به راحتی با سایر لباس ها ست می شود، چروک نمی شود، شیک و زیبا است، راحت و بادوام است. برای آنکه طول عمر لباس های جین خود را افزایش دهید بهتر است که برای شستشو آنها از آب با دمای زیر ۳۰ درجه و تا جای ممکن از کف صابون و یا مایع لباسشویی بجای پودر استفاده کنید.

پارچه نخی پنبه ای یا پارچه نخی

در مورد پارچه نخی پنبه ای جالب است بدانید که اسم اصلی و درست آن، پارچه پنبه ای است و نخی در واقع صفتی است که برای انواع پارچه هایی که از جنس الیاف طبیعی هستند به کار میرود.  زیرا در اغلب موارد پارچه های تولید شده از الیاف طبیعی بسیار خنک و راحت و سبک هستند و جمع شدن همه این ویژگی ها به صورت یکجا، تشبیه نخ را به ذهن می آورد. پارچه نخی پنبه ای برای دوخت انواع لباس مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می گیرد.پارچه های نخی ممکن است اندکی آب رفت داشته باشند پس بهتر است قبل از استفاده و دوخت لباس یکبار پارچه را آبکشی کنید. ویژگی های پارچه نخی پنبه ای : در انواع طرح ها و رنگ ها تولید می شود، هوا از میان تار و پود پارچه عبور می کند، شستشو و اتوکشی آن بسیار آسان است، برای سنین مختلف مناسب است، حساسیت ایجاد نمی کند، راحت و سبک است، نرم و لطیف است، گلوله نمی شود. برای شستن پارچه نخی پنبه ای مانند بسیاری دیگر از پارچه های نازک و تابستانی از آب ولرم استفاده کنید. یکی از اصلی ترین ایراداتی که به پارچه های نخی وارد است، چروک شدن آنهاست. اما جای نگرانی نیست پارچه های نخی بسیار راحت اتو می شوند فقط باید زمانی که پارچه هنوز نمدار است اتوکشی کنید.

پارچه الیاف طبیعی

پارچه الیاف طبیعی طیف گسترده ای از انواع پارچه ها بر پایه الیاف های طبیعی مانند پنبه، کتان، ویسکوز، نخ و سایر انواع پارچه که منشأ گیاهی دارند را شامل می شود. اما یک نوع پارچه خاص را با عنوان پارچه الیاف طبیعی به بازار معرفی شده تا با سایر پارچه های نخی و طبیعی متمایز باشد. ویژگی اصلی پارچه الیاف، انتقال گرما و حرارت بدن به محیط است، از رو مانع از تعریق زیاد خواهد شد و نسبت به سایر پارچه ها بدن را در هوا گرم و شرجی خنک تر نگه میدارد. پارچه هایی که با نام الیاف طبیعی در بازار وجود دارد در ظاهر ممکن است اندکی کلفت تر از سایر پارچه های نخی و تابستانی بنظر برسند اما واقعیت این است که این پارچه ها با توجه به پایه گیاهی ای که دارند؛ بسیار برای فصل های گرم سال مناسب اند. ویژگی های پارچه الیاف طبیعی : از تعریق بیش از حد جلوگیری می کند، مناسب دوخت انواع لباس، شستشو و اتوکشی راحت، راحت و سبک است، چروک نمیشود، گلوله نمیشود. برای شستشو پارچه های الیاف طبیعی از آب با دمای ولرم بین ۳۰ الی ۴۰ درجه استفاده کنید. برای جلوگیری از آبرفت احتمالی پارچه قبل از استفاده، پارچه را آبکشی کنید.

پارچه لینن یا لنین

پارچه لینن یا همان الیاف کتان که بسیاری از افراد آن را به اشتباه لنین می نامند، یکی از انواع پارچه هایی است که با توجه به نوع بافت آن زیبایی شگفت انگیزی به لباس های شما می بخشد. تنخور لباس ها و به ویژه مانتو هایی که از پارچه لینن دوخته شده اند، بسیار شیک و جذاب است. اگر طرفدار مانتو های شیک و در عین حال راحت هستید مانتو دوخته شده با پارچه لینن یک انتخاب فوق العاده برای شما خواهد بود. لینن یک پارچه مناسب بدون آب رفت است که می توانید برای دوخت انواع لباس از آن استفاده کنید. اگر از مانتویی خوشتان آمد که از جنس پارچه لینن است برای خرید آن تردید نکنید. ویژگی های پارچه لینن : عبور هوا از بین تار و پو پارچه، که مانع از تعرق بیش از حد می شود، مناسب دوخت انواع لباس، اتو کشی راحت و آسان، تنوع در طرح و رنگ، چروک نمیشود، آب رفت ندارد، خنک و راحت، زیبا و شیک. با توجه به این که این پارچه از پنبه ساخته شده است، بهتر شستشو و آبکشی آن را با آب ولرم و زیر ۴۰ درجه انجام دهید.

پارچه ابر و بادی

ابر و بادی نامی است که به احتمال زیاد با شنیدن آن، طرح هایی با رنگ های جیغ و متضاد که بدون ادغام شدن با یکدیگر، به صورت نامنظم در کنار هم قرار گرفته است را به ذهن شما می آورد. در واقع پارچه ابر و بادی نوعی پارچه خنک راحت است که بخاطر حالت سایه روشنی که روی آن وجود دارد با این اسم شناخته می شود. جالب است بدانید که پارچه ابر و بادی غالبا تک رنگ است. از پارچه ابر و بادی برای دوخت انواع لباس مانند شومیز و مانتو مورد استفاده قرار می گیرد. پارچه ابر و بادی جزء پارچه هایی است که در سال های اخیر برای دوخت انواع مدل های مانتو راحت و روزانه مورد توجه تولیدکنندگان قرار گرفته است. ویژگی های پارچه ابر و بادی : مناسب دوخت انواع مانتو و شومیز، مناسب فصل بهار و تابستان، تنوع بسیار بالا در رنگ، شیک و زیبا است، نرم و لیطف است. توجه کنید برای شستشو این مدل پارچه از آب ولرم زیر ۴۰ درجه استفاده کنید و در زمان اتو کشی نیز با قرار دادن یک پارچه سفید روی آن از آسیب توسط گرمای مستقیم اتو به پارچه جلوگیری کنید.

پارچه آریون

پارچه آریون یکی از انواع پارچه هایی است که از نخ ویسکوز تولید شده است. نخ ویسکوز یک نوع الیاف طبیعی است که طی فرایند های خاص به انواع پارچه تبدیل می شود و یک همکاری موفق بین تکنولوژی های بشر و طبیعت به حساب می آید. پارچه آریون بسیار سبک و خنک است و برای دوخت انواع لباس در فصل تابستان کاربرد دارد.

ویژگی های پارچه آریون : به علت بافت الیاف بکار رفته در آن ایستادگی خوبی دارد، ممکن است کمی آبرفت داشته باشد، جذب رطوبت در آن بسیار بالا است، مناسب فصل تابستان است، سبک و راحت است. برای شستشو این مدل پارچه با توجه به جنس خوب و با دوام آن نیاز به رعایت نکات خاصی نیست. مانند سایر لباس های تابستانی از آب ولرم برای شستشو آن استفاده کنید و در هنگام اتوکشی از تمیز بودن کف اتو اطمینان حاصل نمایید و یا از یک پارچه سفید و تمیز و نخی به عنوان حایل بین پارچه و اتو استفاده کنید.

پارچه حریر

اگر شما هم در فصل تابستان به دنبال جنس پارچه ای برای مانتو و سایر لباس های خود هستید، که در عین زیبایی و لطافت و راحتی، خنک و تابستانی نیز باشد، حریر یک انتخاب جذاب و هیجان انگیز است. حریر پارچه بسیار نازک و راحتی است که از آن برای تهیه انواع لباس ها استفاده می شود. حریر در رنگ ها و طرح های مختلف مانند گلدار یا ساده و در مدل های متنوع تولید می شود. محبوبیت این پارچه در سراسر دنیا بسیار زیاد است و یکی از انواع پارچه هایی که الیاف آن از جنس پنبه بوده و قدمت زیادی دارد. در مورد پارچه حریر باید این نکته را به یاد داشته باشید که حالت شیشه ای دارد و بدن نماست و در اغلب اوقات باید از آستر های مناسب برای زیر لباس استفاده کرد. برای شستن پارچه های حریر از آب ولرم بین دمای ۲۵ الی ۳۰ درجه و مواد شوینده دارای نرم کننده استفاده کنید. اگر نیاز داشتید تا لباس حریر خود را اتو کنید، حتما از درجه پایین اتو استفاده کنید و یک پارچه سفید و نخی و تمیز به عنوان حایل بین لباس و اتو قرار دهید.

پارچه شیمر

یکی از انواع پارچه هایی که در سال های اخیر محبوبیت زیادی در بین افراد پیدا کرده است، پارچه شیمر است. پارچه شیمر، پارچه خنکی است که می توان هم در فصل تابستان و هم در اوایل فصل پاییز از آن استفاده کرد. شیمر پارچه براقی است که پوشیدن آن چشم همگان را به شما خیره می کند. ویژگی های پارچه شیمر : برای دوخت انواع لباس استفاده می شود، بسیار نرم لطیف است، براق و زیبا است، آب رفت ندارد. دمای شست وشو : برای شستشو این پارچه از آب با دمای ۲۵ الی ۳۰ و از مایع نرم کننده استفاده کنید. در موقع اتوکشی برای جلوگیری از آسیب به پارچه و بافت آن، از تمیز بودن کف اتو مطمئن شوید و درجه آن را روی دمای کم تنظیم کنید تا رگه های شاین موجود در پارچه کدر نشود و لباس شما تازه و شیک باقی بماند.

پارچه وال

پارچه وال از آن دسته پارچه هایی است که بیشتر برای دوخت لباس های مجلسی از آن استفاده می شد اما چند سالی است که راه خود را به عنوان پارچه برای دوخت انواع لباس ها شامل مانتو، شومیز، دامن و…. باز کرده است. پارچه وال یکی از سبک ترین پارچه هایی است که از آن برای دوخت مانتو تابستانی می توان استفاده کرد، علت این سبکی و راحتی در این پارچه، تراکم کم الیاف آن است. ویژگی های پارچه وال : مناسب برای دوخت انواع لباس، تنوع بی نظیره طرح و رنگ، مناسب فصل تابستان، سبک و راحت است

نرم و لطیف است

برای شستشو این مدل پارچه به دلیل بافت بسیار حساسی که دارد از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. برای شستن پارچه وال از آب با دمای ولرم و پودر صابون استفاده کنید و از چنگ زدن لباس خودداری کنید. پس از قرار دادن لباس در محلول آب و پودر صابون به مدت یک ساعت، به آرامی لباس از جنس پارچه وال را آبکشی نمایید.

برای اتوکشی پارچه وال، زمانی که لباس هنوز اندکی نم دار است و کامل خشک نشده است اتوکشی کنید و درجه اتو را نیز در پایین ترین حد ممکن قرار دهید زیرا در درجه های بالا ممکن است بافت ظریف پارچه آسیب ببیند.

پارچه بابوس

یکی از پارچه های بسیار محبوب در بین تولیدکنندگان مانتو پارچه بابوس است. این پارچه با توجه به جنس بسیار خنک و نرم و لختی که دارد برای فصل های گرم سال، یعنی بهار و تابستان خیلی مناسب است. از این پارچه بیشتر برای دوخت مانتو استفاده می شود اما می توان از آن برای دوخت انواع لباس تابستانی مانند شومیز های خنک و زیبا و همچنین شلوار های راحت نیز استفاده کرد. آنچه که بیش از هرچیزی این پارچه را جذاب می کند این است که اصلا آب رفت ندارد. به یاد داشته باشد که با توجه به این موضوع که پارچه بابوس حالت کشی ندارد در انتخاب سایز لباس های دوخته شده با این پارچه باید دقت بیشتری داشته باشید. بیشتر مدل های پارچه بابوس حالت راه  راه ریز دارند که بخاطر بافت تار و پود پارچه است. ویژگی های پارچه بابوس : برای دوخت انواع لباس مناسب است، مناسب فصل بهار و تابستان است، حالت راه راه ریز دارد، نرم و لطیف است، حالت کشی ندارد، آب رفت ندارد. برای شستشو پارچه بابوس از آب با دمای زیر ۴۰ درجه استفاده کنید و در هنگام اتوکشی نیز جهت جلوگیری از آسیب به بافت پارچه و تغیر رنگ آن، اتو را روی درجه کم تنظیم کنید.

پارچه زبرا

یکی از جدید ترین پارچه هایی که راه خود را در میان مدل های مختلف لباس ها به ویژه برای دوخت مانتو های تابستانی باز کرده است و از محبوبیت زیادی نیز برخوردار شده، پارچه زبرا است. پارچه زبرا یکی از انواع پارچه های خنک و سبک است، که از آن می توان برای دوخت انواع لباس و مانتو استفاده کرد. برای شناخت بهتر جنس این پارچه می توان آن را به پارچه حریر شباهت داد. با پارچه حریر و پارچه زبرا تفاوتهایی با یکدیگر دارند ولی در زمان لمس پارچه زبرا نزدیک ترین جنسی که به ذهن میرسد، حریر خواهد بود. از ویژگی های منحصر به فردی که درباره پارچه زبرا می توان به آن اشاره کرد، وجود طرح های برجسته روی پارچه است که با تنوع بالا انتخاب های زیادی را پیش روی شما قرار می دهد. با پوشیدن لباس از جنس پارچه زبرا، حس فوق العاده خاص بودن را تجربه کنید. نکته ای که در رابطه با این پارچه باید به یاد داشته باشید این است که با توجه به نازک بودن این پارچه جهت جلوگیری از بدن نما بودن بهتر است از آستر زیر آن استفاده کرد.

پارچه اسکاچی

پارچه اسکاچی که آن را با نام پارچه کرپ اسکاچی نیز می شناسند؛ یکی از مدل پارچه هایی است که می توانید از آن برای دوخت انواع لباس استفاده کنید. این پارچه در طرح و رنگ های بسیار متنوعی تولید می شود که این موضوع قدرت انتخاب شما را افزایش می دهد. در ابتدای لمس این نوع پارچه ممکن است که فکر کنید جنس آن کمی زبر است و به اندازه سایر پارچه های تابستانی نرم و لطیف نیست. اما پارچه اسکاچی یکی از راحت ترین پارچه های موجود برای دوخت انواع مانتو تابستانی است. مناسب دوخت انواع لباس به ویژه مانتو تابستانی است، دوام بسیار خوبی دارد، راحت و سبک است، چروک نمی شود. شستشو آن راحت است و نیاز به ترفند خاصی ندارد و فقط بهتر است دمای آب را روی ۳۰ درجه تنظیم کنید.

پارچه برنوتی

اگر به دنبال یک پارچه بسیار خنک و راحت و در عین حال لخت هستید که بتوانید برای لباس های تابستانی خود از آن استفاده کنید، پارچه برنوتی یک انتخا فوق العاده جذاب برای شما خواهد بود. پارچه برنوتی یکی از انواع پارچه هایی است که اخیرا طرفداران زیادی پیدا کرده است، که با توجه به راحتی و میزان خنک بودن آن، که ویژگی های لازم برای لباس های تابستانی است، خیلی هم دور از انتظار نیست. تنخور آن لخت و راحت است، شستشو و اتوکشی راحت، مناسب فصل تابستان، چروک نمی شود، نرم لطیف است، آبرفت ندارد این ها از ویژگی های پارچه برنوتی است. برای شستشو این مدل پارچه بهتر از آب با دمای زیر ۴۰ درجه استفاده کنید.

پارچه بنتون

پارچه بنتون یکی دیگر از انواع پارچه هایی است که در فصل های بهار و تابستان استقبال زیادی از آن می شود. این پارچه بسیار نرم و لطیف است و تماس آن با پوست بدن حس خوبی را ایجاد می کند. از ویژگی های ظاهری این پارچه می توان به وجود حالت چروک ریز روی آن اشاره کرد که حس وجود موج های زیبا روی لباس را به ذهن می آورد. پارچه بنتون را میتوان جز پارچه های لخت دانست که مواد اولیه تولید آن نخ و کتان است. این پارچه در رنگ های متنوع تولید می شود که تابستانی رنگی برای شما می سازد. این پارچه برای دوخت انواع مانتو تابستانی و مانتو شیک و مجلسی مناسب است. ویژگی های پارچه بنتون : برای دوخت انواع مانتو مناسب است، پارچه خنک و مناسب تابستان است، چروک نمی شود، نرم و لخت است، اتوکشی آسان است. بهتر از برای شستشو این پارچه از آب ولرم و مایع لباسشویی استفاده کنید و همچنین از تمیز بودن کف اتو در زمان اتوکشی نیز مطمئن شوید تا پارچه لباس آسیب نبیند و لک نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *